Kolejne warsztaty „EtnoFit na talerzu za nami.

Ostatnio odbywały się one w Ośrodku Kultury i Sportu w Bobrowicach, w województwie lubuskim.

Początkiem spotkania był wykład na temat kuchni staropolskiej i dawnych obyczajów kulinarnych. Oprócz tego omówiona została piramida żywieniowa na podstawie staropolskiego menu.

–  Kultura i przepisy kuchni staropolskiej będą nam zawsze bliskie, jednak by były także zdrowe, na bazie starych przepisów przyrządziliśmy potrawy w nowej odsłonie. Będziemy propagować Retro Warzywa i ryby – mówili uczestnicy warsztatów dodając, że do łask powracają takie składniki jak jarmuż, salsefia, skorzonera, rzepa, topinambur.

Podczas warsztatów przygotowali karpia w szarym sosie po staropolsku – sos był na bazie mąki gryczanej. Oprócz tego był jarmuż duszony na maśle, z jogurtem i jajkiem na twardo oraz gotowana i pieczona rzepa z pietruszką i koprem. Stworzona została także surówka z rzepy z jogurtem, kaszotto z mieszanki kasz z soczewicą, dynią i jarmużem, a z topinamburu przyrządzono purre, a także pyszną sałatkę z kiszonych bulw.

Wszystko uczestnikom warsztatów bardzo zaciekawiło i smakowało.

--> GALERIA ZDJĘĆ <--

 

Kolejna odsłona warsztatów EtnoFit na talerzu tym razem miała miejsce w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jarczowie w województwie lubelskim.

Na miejscu, pod okiem dietetyk Anny Dolanowskiej-Budy oraz kucharza Adama Dziury członkinie kół gospodyń wiejskich wykonywały pyszne potrawy z takich składników jak szpinak, brokuły, mięso mielone czy kiełki.

--> GALERIA ZDJĘĆ <--