„Przestrzeń dla młodych” to projekt, dzięki któremu pomysły młodych ludzi mogą stać się rzeczywistością.

Kolejna edycja Programu Grantowego Gminy Piekoszów w tym roku również cieszyła się zainteresowaniem. Po 1000 złotych dofinansowania otrzymało 7 grup uczestników, którzy chcą zrealizować swój pomysł w miejscowościach, w których mieszkają. – Projekty, które w tym roku zostały dofinansowane opierają się głównie na aktywnym spędzaniu czasu, rozwoju fizycznym oraz integracji – mówi Joanna Makuch Prezes Fundacji Kulturalna Przestrzeń, która realizuje projekt we współpracy z Biblioteką Centrum Kultury w Piekoszowie. Tegoroczne pomysły to:

- „Przestrzeń dla młodych” zgłoszony przez Ludowy Zespół Dziecięcy „Skowroneczki” z Rykoszyna, który polegać ma na prezentowaniu bogactwa folkloru ludowego i promocji kultury ludowej. Powstały zespół będzie występował na okolicznych uroczystościach szkolnych oraz pozaszkolnych. Pomysłodawcy projektu chcą zakupić stroje ludowe wraz z dodatkami oraz instrumenty.

- „Skoczmy po zabawę” zgłoszony przez Żabki ze Skałki, który polegać będzie na stworzeniu bezpiecznego, a zarazem kreatywnego miejsca do wspólnej zabawy. Pomysłodawcy chcą w tym celu zakupić trampolinę.

- „Młodzieżowy antydepresant” zgłoszony przez Szkolny Klub Wolontariatu z Łosienia, zakładający organizację „Aktywnego dnia z uśmiechem” mający na celu przeciwdziałanie młodzieńczej depresji, alienacji i utraty poczucia tożsamości grupowej. Realizatorzy projektu chcą odwiedzić Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Park Rozrywki oraz udać się do kina lub teatru.

- „Sport to zdrowie” zgłoszony przez Tytanów z Zajączkowa, zakładający organizację zabaw harcerskich w celu zachęcenia innych do wstąpienia w szeregi harcerzy. Pomysłodawcy oprócz zabaw integracyjnych, chcą zorganizować ognisko i harcogranie. Do realizacji tego celu zakupiony zostanie sprzęt do gier i zabaw.

- „Turniej sportowy” zgłoszony przez Janowskie Orlęta z Janowa, polega na organizacji turnieju sportowego. Do realizacji tego celu zakupione zostaną nagrody, puchary, napoje i poczęstunek oraz przygotowanie boiska.

- „Na Królewskim Szlaku” zgłoszony przez Odkrywców z Zajączkowa polega na zapoznaniu uczestników projektu z zasadami bezpiecznego poruszania się komunikacją miejską oraz po dużym mieście. W tym celu oprócz transportu, zakupione zostaną odpowiednie bilety; odbędzie się także rejs po Wiśle;

- „Przestrzeń dla najmłodszych” zgłoszony przez grupę etc. ze Skałki zakłada stworzenie miejsca dla najmłodszych dzieci. Pomysłodawcy chcą zakupić piaskownice oraz mini zestaw placu zabaw.

Uroczystego wręczenia voucherów dokonał wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek wraz z przewodniczącą rady Barbarą Drogosz. – Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi ma pomysły i chce je realizować. To bardzo ważne, by oni również mieli swoje miejsce w lokalnej społeczności – podsumował wójt Zbigniew Piątek. – To dobrze, że realizowane są takie projekty, które dają możliwość pokazania swoich umiejętności organizacyjnych przez młode osoby. Jeśli jakiś ich pomysł zdobywa aprobatę otoczenia i pozyskują środki finansowe na ich realizację to tym bardziej motywują się do dalszych działań. Korzystają z nich nie tylko pomysłodawcy, ale przede wszystkim inni mieszkańcy danej społeczności – mówiła Barbara Drogosz.

Realizatorzy poszczególnych projektów otrzymali dofinansowania w kwocie 1000 złotych.